Sveučilišni diplomski studij - Primijenjena ekonomija

sveučilišni magistar/magistra ekonomije
univ. mag. oec.

Uvod

Cilj studija je razvoj odgovornih i samostalnih (mladih) ljudi s razvijenim poslovnim i ekonomskim načinom razmišljanja i liderskim sposobnostima spremnih na suočavanje s izazovima razvoja društva i gospodarstva u globalnom okruženju. Studij teži razviti odgovarajući omjer teoretskih i praktičnih znanja iz primijenjene ekonomije, kroz kombinaciju interdisciplinarnog pristupa, aktivnog učenja i ciljanog osobnog razvoja, što omogućava razvoj vještina, znanja i kompetencija studenata, potrebnih kako bi postali uspješni poslovni lideri sutrašnjice. Diplomski sveučilišni studij Primijenjena ekonomija, uz zajedničke ishode učenja svih diplomskih studija koji se izvode na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, razvija i specifične ishode učenja, fokusirane na razvoj specifičnih znanja i vještina, povezanih s područjem primijenjene ekonomije. Posebna pažnja u oblikovanju diplomskog sveučilišnog studija Primijenjena ekonomija dana je razvoju transverzalnih vještina studenata, kao što su vještina timskog rada, digitalne vještine, komunikacijske vještine i sl., koje su istaknute kao ono što poslodavci najviše traže od svojih budućih zaposlenika. Nakon završenog diplomskog sveučilišnog studija Primijenjena ekonomija, student će biti spreman za rad u javnom, privatnom i civilnom sektoru, profitnom i neprofitnom sektoru, te različitim djelatnostima, na brojnim i različitim radnim mjestima, koji odgovaraju stečenim ishodima učenja ovog studija.

ekonomski-fakultet-osijek
Dodatne informacije

Ishodi učenja definiraju kako će student nakon završetka diplomskog sveučilišnog studija Primijenjena ekonomija moći:

• argumentirano raspravljati o ekonomskim konceptima, razvojnim procesima i ekonomskim izazovima s kojima se susreće suvremeno društvo i gospodarstvo,
  • vrednovati javne/ekonomske politike, promjene u okruženju te njihov utjecaj na razvoj i donošenje ekonomskih odluka,
  • integrirati saznanja o kvantitativnim i kvalitativnim metodama, ključnim razvojnim čimbenicima, upravljanju organizacijama i određenim područjem u cilju donošenja konkretnih ekonomskih odluka,
  • prezentirati strateške, financijske i investicijske odluke koje vode realizaciji postavljenih ciljeva,
  • razviti potrebne digitalne kompetencije za uspješno savladavanje izazova u globalnom okružju.

Nastava na studiju provodi se kroz 4 semestra.  Raspodjela ECTS bodova naznačena je u nastavku:

• 30 ECTS bodova nosi 6 obveznih kolegija koji se izvode na svim diplomskim studijima Fakulteta i nose zajednički sadržaj te pokrivaju područja menadžerske ekonomike, istraživačkih metoda, liderstva, upravljanja projektima, kontrolinga i strateškog menadžmenta. Ovim kolegijima ostvaruje se najveći dio zajedničkih ishoda učenja svih diplomskih studija.
  • 90 ECTS raspodijeljeno je kroz semestre je napravljen na sljedeći način:
  • U prvom semestru:
  • 15 ECTS nosi zajednički sadržaj na svim diplomskim studijima Fakulteta (tri kolegija) iz područja menadžerske ekonomike, istraživačkih metoda i liderstva.
  • 15 ECTS bodova raspodijeljeno je na obvezne kolegije studija.
  • U drugom semestru:
  • 10 ECTS nosi zajednički sadržaj na svim diplomskim studijima (dva kolegija) iz područja upravljanja projektima i kontrolinga.
  • 20 ECTS bodova raspodijeljeno je na obvezne kolegije studija.
  • U trećem semestru:
  • 5 ECTS nosi zajednički sadržaj na svim diplomskim studijima (jedan kolegij) iz područja strateškog menadžmenta.
  • 25 ECTS bodova raspodijeljeno je na studijske sadržaje i to:
  • 10 ECTS bodova za obvezne sadržaje studija.
  • 15 ECTS  bodova za izborne sadržaje studija.
  • U četvrtom semestru
  • 15 ECTS nosi diplomski rad
  • 15 ECTS bodova raspodijeljeno je na sadržaje studija, koji se mogu izvršiti na jedan od sljedećih načina ili kombinacijom navedenih načina:
  • kroz izborne kolegije
  • kroz sveučilišne izborne kolegije (samo ukoliko je to moguće izvesti zbog rasporeda)
  • kroz kolegije s ERASMUS+ programa mobilnosti ili druge vrste programa mobilnosti na drugim sveučilištima u skladu s odobrenim planom studiranja studenta.

kroz studentsku stručnu praksu.

I. semestar
3.
Liderstvo
5.