Sveučilišni prijediplomski studij Ekonomija i poslovna ekonomija

Stručni ili akademski naziv
sveučilišni prvostupnik ekonomije

Uvod

Prijediplomski studij Ekonomije i poslovne ekonomije oblikovan je u skladu s postavljenim ciljevima i ishodima učenja studija, koji su predstavljali temelj za oblikovanje sadržaja, te ishoda učenja svakog pojedinog kolegija. Iz ishoda učenja studija proizlaze kompetencije, vještine, te samostalnost i odgovornost koja se razvija kod studenata i koja im omogućava zapošljavanje na složenim poslovima, koji zahtijevaju snalaženje u uvjetima nesigurnosti, kompleksnosti i dinamičnosti, kakvi postoje u okruženju u kojem živimo i djelujemo. Posebna pažnja u oblikovanju ovog studija dana je razvoju transverzalnih vještina studenata, kao što su vještina timskog rada, digitalne vještine, komunikacijske vještine i sl., koje su istaknute kao ono što poslodavci najviše traže od svojih budućih zaposlenika. U skladu s navedenim ishodima studija, te definiranim ciljevima studija, student će nakon završenog studija steći znanja i vještine za široki spektar poslova uključujući samostalno upravljanje stručnim projektima, te preuzimanje etičke i društvene odgovornosti za osobni i profesionalni razvoj, te razvoj tima u nepredvidivim uvjetima i situacijama. Iako tržište rada ne prepoznaje dovoljno sveučilišne prvostupnike, te se velika većina njih odlučuje za nastavak studija na diplomskim studijima u Hrvatskoj i inozemstvu, nakon završenog preddiplomskog sveučilišnog studija, student će biti spreman za rad u javnom i privatnom, profitnom i neprofitnom sektoru, te različitim industrijama.
Dodatne informacije

Ishodima učenja studija, definirano je kako će student, nakon završetka studija moći:

• analizirati i rješavati složene poslovne izazove koristeći temeljna znanja i koncepte iz ekonomije i poslovne ekonomije,
  • formulirati i primijeniti učinkovite poslovne odluke temeljene na znanju iz područja ekonomije i poslovne ekonomije,
  • integrirati različite teorije, koncepte i principe ekonomije i poslovne ekonomije u širokom poslovnom kontekstu,
  • primijeniti principe etičnosti, održivosti i društvene odgovornosti u rješavanju složenih poslovnih izazova,
  • samostalno provoditi istraživanja i/ili projekte u cilju donošenja poslovnih odluka utemeljenih na podacima, informacijama i znanju,
  • analizirati nove ideje i prilike koristeći kreativne i inovativne strategije,
  • učinkovito funkcionirati u timskom okruženju i
  • učinkovito i profesionalno komunicirati koristeći metode primjerene različitim poslovnim kontekstima.

Završetkom sveučilišnog preddiplomskog studija, koji traje 3 godine, student stječe 180 ECTS bodova i zvanje sveučilišnog prvostupnika ekonomije. Završetkom ove razine studija student stječe znanja, vještine i kompetencije potrebne za samostalno obavljanje poslova u poslovnim subjektima različitih veličina i profila, te stječe znanja i vještine za rješavanje složenih zadataka ili problema unutar specijaliziranog područja rada u nepredvidivim uvjetima, te prijenos znanja na druga područja i probleme. Iako su i nakon završetka preddiplomskih studijskih programa, obzirom na ostvarena znanja, vještine i kompetencije, studenti spremni za tržište rada veliki broj studenata nastavljaju obrazovanje na diplomskim studijima i time povećava svoju konkurentnost i zapošljivost.

Nakon završetka preddiplomskog sveučilišnog studija Ekonomija i poslovna ekonomija Ekonomskog fakulteta u Osijeku student može nastaviti studij na nekom od četiri diplomska sveučilišna studija Ekonomskog fakulteta u Osijeku ili na diplomskim sveučilišnim studijima drugih fakulteta u Republici Hrvatskoj ili inozemstvu.

Mobilnost (vertikalna i horizontalna) studenata u nacionalnom i međunarodnom prostoru visokog obrazovanja može se ostvariti na nekoliko načina, uz potporu Službe za međunarodnu i međusveučilišnu suradnju Sveučilišta, kroz:

1. bilateralnu i multilateralnu suradnju,
  2. međunarodne programe (npr. kroz ERASMUS+ program, CEEPUS ili druge programe) i
  3. međusveučilišnu suradnju (kroz priznavanje tuzemnih i inozemnih kvalifikacija).

Vertikalna i horizontalna mobilnost iz ovog područja vrlo lako se može ostvariti s obzirom na izuzetno veliki broj preddiplomskih studija iz ekonomije, a posebno iz poslovne ekonomije u Europskoj uniji, ali i cijelom svijetu.

Natječaji za mobilnost studenata (u okviru Erasmus+ programa) organiziraju se svake godine krajem veljače i krajem rujna, te se u to vrijeme redovito oglašavaju i na web stranici Fakulteta.

Izborne obveze u minimalnom iznosu od 20 ECTS bodova studenti mogu izvršiti kroz (moguća je kombinacija svih navedenih načina uz uvjet ostvarenja minimalno 20 ECTS bodova):

• izborne kolegije iz popisa ponuđenih kolegija koji su dio ovog programa
  • sveučilišne izborne kolegije
  • odrađivanje stručne prakse uz opterećenje od 5 ECTS bodova
  • priznavanje djela ili svih ECTS bodova temeljem studentske razmjene (unutar sveučilišta, nacionalno ili međunarodno)
magnifiercrossmenuplus-circlecircle-minus linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content