02. svibnja 2024.

Studenti EFOS-a u posjeti financijskim institucijama

Studenti druge godine diplomskog studija, smjer Financijski menadžment, zajedno s nekoliko zainteresiranih mlađih kolega i kolega s drugih smjerova, posjetili su 25. travnja 2024. godine neke od najvažnijih financijskih institucija u Republici Hrvatskoj. Studijsko putovanje je pokrilo različita područja financija te je skupina zainteresiranih studenata imala priliku posjetiti tri financijske institucije - Zagrebačku burzu (ZSE), Hrvatsku narodnu banku (HNB) i Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (Hanfa).

Prvo odredište bila je Zagrebačka burza, gdje su studenti u organizaciji Akademije Zagrebačke burze imali priliku čuti osnovne informacije o konceptima koji oblikuju tržište te se upoznati s načinom centraliziranog trgovanja koje se provodi na Zagrebačkoj burzi. No, cijelo predavanje je imalo i širi cilj u smislu isticanja važnosti financijske pismenosti svakog pojedinca te uloge trgovanja i investiranja u tom kontekstu.

Predavanje u Hrvatskoj narodnoj banci obradilo je aktualnu temu bezgotovinskog platnog prometa, a koju su sami studenti odabrali kako bi se iz prve ruke upoznali s trendovima na tržištu. Osim osnovnih aspekata ovog dijela poslovanja Hrvatske narodne banke u vidu njegovog pravnog uređenja i funkcioniranja, predavanje je obradilo važan aspekt nadzora pružatelja platnih usluga, što je svakako značajna uloga ove institucije koju provodi s ciljem održavanja financijske stabilnosti. Studenti su se upoznali s aktivnostima koje središnja banka provodi na domaćem i međunarodnom planu pa tako i po pitanju mogućeg uvođenja digitalnog eura.

Posljednje odredište bila je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa). Ondje su studenti slušali o središnjoj ulozi Hanfe kao regulatornog tijela u nebankarskom dijelu financijskog tržišta. Predavanje je bilo u duhu podizanja svijesti o važnosti financijske pismenosti, a povela se i vrlo zanimljiva rasprava o prihvatljivoj razini uplitanja države (regulatora) u aktivnosti koje pojedinci provode na financijskom tržištu. Po završetku predavanja, obrađeno je studentima korisno područje licenciranja i certificiranja, odnosno edukacija i ispita koje Hanfa provodi s profesionalcima u financijskoj industriji. Nakon toga je održan zanimljiv kviz, a najbolji su iz Hanfe otišli i s malim nagradama.

Još jednom hvala domaćinima na korisnim i zanimljivim predavanjima! Studenti su dobili vrijedne spoznaje i neposredno iskustvo svijeta financija koje će im zasigurno koristiti u budućoj praksi.