25. travnja 2024.

Predstavljanje CroStartup udruge na Ekonomskom fakultetu u Osijeku

"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." (afrička poslovica)

Dana, 24. travnja 2024. godine, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održano je predstavljanje CroStartup udruge, organizacije koja ima za cilj ojačati start-up zajednicu u Hrvatskoj, dijeliti znanje i resurse, raditi na eliminiranju regulatornih barijera u pokretanju i razvoju poduzetničkih pothvata te staviti Hrvatsku na globalnu mapu start-up zajednice. Predavanje je održala Marijana Šarolić Robić, dopredsjednica Udruge i jedna od osnivačica. Marijana je istakla kako ju je svijet start-up-ova privukao i zarazio, "jer kada uđeš u njega, shvatiš da je sve moguće".

Nakon predstavljanja Udruge, svoju poduzetničku priču ispričao je i Ivan Rajković, osnivač start-up-a Spectre iz Valpova, osnovan 2016. godine i koji razvija proizvod u tehnologiji proširene stvarnosti ("hand tracking technology"), prepoznatljiv na globalnom tržištu. Osim priče o poduzetničkom pothvatu, Ivan je sa studentima podijelio i svoja razmišljanja i iskustvo iz procesa pokretanja, vođenja i razvoja pothvata. Jedna od najvažnijih poruka, koju su istakli i Marijana i Ivan je da su ljudi početak i kraj svake priče i da ako želimo napraviti velike stvari, to ne možemo napraviti sami, te da je važno znati vratiti se nakon neuspjeha, koji nisu neuspjesi, nego lekcije, iz kojih možemo puno naučiti.

Ekonomski fakultet u Osijeku jedan je od članova udruge CroStartup i dugi niz godina radi na promicanju poduzetništva i poduzetničkog načina razmišljanja te razvija programe poduzetničkog obrazovanja. Zbog svoje međunarodne prepoznatljivosti u ovom području 2008. godine dodijeljena mu je i UNESCO katedra za poduzetničko obrazovanje.