Cilj kolegija je upoznavanje studenata o svim relevantnim aspektima pravne regulacije transportne djelatnosti kao profesionalne aktivnosti u modernim tržišnim gospodarstvima. Analiziraju se bitne značajke svakog pojedine vrste prometa: cestovni promet, željeznički promet, zračni promet, pomorski promet i promet unutarnjim vodama. Studenti dobivaju priliku proširiti znanje o svim značajnim pravnim aspektima transporta kao što su izvori transportnog prava, pravni režim odgovornosti prijevoznika, ugovori iz područja transporta, pravni odnosi u prometu kao i o specifičnim institutima transportnog prava. Posebno se proučava i pravo transportnog osiguranja. Poseban naglasak stavlja se na pravni posao špedicije kao nezaobilaznoj gospodarskoj djelatnosti u svim međunarodnim sustavima prijevoza tereta. Problematika transportnog prava posebno se analizira u svjetlu usklađenosti domaćeg transportnog prava sa svjetskim standardima i pravom jedinstvenog tržišta EU (europsko prometno pravo).
1. Uvod u prometno pravo (pojam prometa, povijesni razvoj prometa, vrste prometa, osobe koje sudjeluju u prometu, tehnologije prijevoza, prometne organizacije)
2. Prometno pravo (pojam, izvori prava, ugovor o prijevozu, prijevozne i druge isprave)
3. Štete – kriteriji odgovornosti za štetu
4. Cestovni promet (pojam i razvoj, izvori prava, upravno-pravno uređenje, ugovori o prijevozu robe u međunarodnom i domaćem prometu, ugovori o prijevozu putnika i prtljage u međunarodnom i domaćem prometu, odgovornost prijevoznika za štetu, prijevozne isprave)
5. Željeznički promet (pojam i razvoj, izvori prava, upravno-pravno uređenje, ugovori o prijevozu robe u međunarodnom i domaćem prometu, ugovori o prijevozu putnika i prtljage u međunarodnom i domaćem prometu, odgovornost prijevoznika za štetu, prijevozne isprave)
6. Zračni promet (pojam i razvoj, izvori prava, upravno-pravno uređenje, ugovori o prijevozu robe u međunarodnom i domaćem prometu, ugovori o prijevozu putnika i prtljage u međunarodnom i domaćem prometu, odgovornost prijevoznika za štetu, prijevozne isprave)
7. Pomorski promet (pojam i razvoj, izvori prava, upravno-pravno uređenje, ugovori o prijevozu robe u međunarodnom i domaćem prometu, ugovori o prijevozu putnika i prtljage u međunarodnom i domaćem prometu, odgovornost prijevoznika za štetu, prijevozne isprave)
8. Promet unutarnjim vodama (pojam i razvoj, izvori prava, upravno-pravno uređenje, ugovori o prijevozu robe u međunarodnom i domaćem prometu, ugovori o prijevozu putnika i prtljage u međunarodnom i domaćem prometu, odgovornost prijevoznika za štetu, prijevozne isprave)
9. Špedicija (ugovor o otpremi, gospodarsko značenje ugovora o špediciji, statusi špeditera, špediterske isprave, odgovornost špeditera)
10. Uskladištenje (ugovor o uskladištenju, vrste skladišta, skladišnica, odgovornost skladištara, osiguranje uskladištene robe)
11. Transportno osiguranje (uvod u pravo osiguranja, temelji pojmovi i osobe, ugovor o osiguranju, ugovor o reosiguranju, vrste osiguranja, transportno osiguranje, kargo i kasko osiguranje, obvezna osiguranja u prometu
1. Utvrditi domaći i međunarodni normativni okvir kao i temeljne pravne odnose transportnog prava i špedicije.
2. Analizirati pojedine institute transportnog prava i transportnog osiguranja.
3. Usporediti grane prometa (sličnost i razlike pojedinih instituta, ključne osobe, prijevozne isprave, odgovornost za štetu).
4. Primjenjivati stečeno znanje u praksi na konkretnim poslovima transporta, špedicije i transportnog osiguranja.