Steći znanja za analizu, sintezu i vrednovanje ICT-a u poslovnoj praksi na temelju usvojenih principa i teorija razumijevajući prednosti i ograničenja njihove upotrebe.
Steći spoznajne vještine za interpretaciju, procjenu, kreativno korištenje ICT-a u rješavanju složenih zadataka unutar određenih poslovnih područja u predvidivim i nepredvidivim uvjetima te prijenos znanja na druga poslovna područja i probleme.
Steći psihomotorne vještine za izvođenje složenih radnji uz primjenu različitih ICT metoda i alata i prilagodbu složenih modela, programa i podataka u različitim područjima poslovne prakse.
Steći socijalne vještine u komunikaciji putem ICT u pokretanju procesa suradnje u skupini u nepredvidivim situacijama
Steći samostalnost u poslovnim aktivnostima u kojima se koristi ICT i korištenju ICT u istraživačkim aktivnostima.
Preuzeti etičku i društvenu dogovornost za uspješnost izvršenja zadataka i provođenje istraživanja za korištenje ICT u poslovanju i za moguće društvene posljedice.
1. Aktualni digitalni koncepti koji definiraju suvremeno poslovanje
Globalna povezanost. Mobilnost. Digitalizacija proizvoda . Multimedija. Elektroničko poslovanje. Računalstvo
u oblaku. Umjetna inteligencija. Big data. Proširena stvarnost. Virtualna stvarnost. 3D ispisi. Kripto valute. Internet stvari. Društvene mreže i inteligentni Web. Roboti. Industrija 4.0. ERP. CRM. Promjene u sustavu rada i obrazovanja. Informacijsko društvo u društvo znanja.
2. Odabir informacijsko-komunikacijska tehnologija za poslovanje
Kriteriji i mjerila za odabir računalnog podsustava, perifernih uređaja, mrežne infrastrukture, mobilnih komunikacijskih uređaja i drugih strojnih komponenti. Kriteriji i mjerila za odabir operacijsko sustava i programskih aplikacija namijenjenih poslovanju. Zanimanja vezana uz informacijsko-komunikacijsku tehnologiju u poslovanju i potrebna znanja. Tržište informacijsko-komunikacijske tehnologije. Konkurentnost
kroz informacijsku superiornost.
3. Računalna obrada podataka.
Programi. Algoritmi i programiranje računala.
4. Organizacija i upravljanje podacima.
Podatak. Informacije. Znanje. Mudrost. Datoteke. Baze podataka. Skladišta podataka. Repozitoriji dokumenta. Repozitoriji znanja. Sigurnost i zaštita podataka od gubitka.
5. Alati uredskog poslovanja
Alati za obrada teksta. Tablični kalkulatori. Prezentacijski alati. Uredske baze podataka.
6. Internet i poslovanje
Struktura i funkcioniranje interneta. Internet-servisi pogodni za poslovanje. Pretraživanje interneta. Web. Označiteljski jezici i Web izdavaštvo. Internetski poslovni subjekti (.com). Državni Internet servisi za rad s poslovnim subjektima. Sigurnost, zaštita i etično ponašanje u virtualnom okruženju.
7. Poslovni informacijski sustavi.
Uloga i zadaci IS-a. Dijelovi i podsustavi IS-a. IS kao model poslovnog sustava. Izgradnja IS-a. Upravljanje ICT sustavima. Sustavi za upravljanje informacijskim sadržajima i integrativna poslovna rješenja
8. Sustavi za potporu odlučivanju.
Odlučivanje i donositelji odluka. Vrste sustava za potporu odlučivanju. Poslovna inteligencija.
9. Industrija informacijsko-komunikacijskih tehnologija u Republici Hrvatskoj
Značajni poslovni subjekti iz industrije informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Tržište rada u industriji informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Odlike poslova industrije informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Kreativnost i inovativnost. Osijek software city.
Nakon završenog kolegija student će moći:
1. Ocijeniti parametre odabira informacijsko-komunikacijske tehnologije za potrebe poslovanja
2. Valorizirati algoritme jednostavnih procesa kao temelj za izradu programskih rješenja
3. Odabrati optimalan model beze digitaliziranih podataka u poslovnom subjektu.
4. Koristiti programske alate za uredsko poslovanje uključivši obradu teksta, tablični kalkulator na naprednoj razini, izradu prezentacija, baze podataka i web stranica
5. Kritički prosuditi potencijale interneta za realizaciju elektroničkog poslovanja
6. Formulirati dijelove i razine informacijskog sustava i povezati ih s poslovnim sustavom i odlučivanja