Započela izobrazba za voditelje EU projekata u sklopu projekta „OSA – Obrazovanjem do SAmoinicijative“

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, u utorak, 16. listopada 2018. godine, započela je provedba certificiranog programa edukacije Voditelj EU projekata, prve edukacijske aktivnosti projekta OSA – Obrazovanjem do SAmoinicijative. Nositelj projekta OSA je Ekonomski fakultet u Osijeku, a partneri su Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, PRONI centar za socijalno podučavanje i Centar za poduzetništvo. Projekt je usmjeren na razvoj i unaprjeđenje kompetencija osoba u nepovoljnom položaju – mladih visokoobrazovanih nezaposlenih osoba i dugotrajno nezaposlenih visokoobrazovanih osoba.

Zbog velikog interesa prva edukacijska aktivnost podijeljena je u dva ciklusa, a u prvom, koji je započeo u utorak, sudjeluje 25 polaznika. Certificirana edukacija polaznika za voditelja EU projekata obuhvaća 110 sati interaktivne nastave, a po završetku programa polaznici, uz certifikat, dobivaju i 10 ECTS bodova. Prvi ciklus edukacije započeo je kolegijima Institucionalni okvir EU i Razrada projektnih ideja. Polaznici programa su tako u prva tri dana imali priliku naučiti više o simbolima EU, institucijama EU, monetarnoj i fiskalnoj politici EU, Kohezijskoj politici 2014. – 2020., ESI fondovima, Operativnim programima u RH, a kroz radionice početi generirati i svoje projektne ideje.
Nakon edukacije, koja za polaznike prvog ciklusa završava sredinom prosinca 2018. godine, polaznici će u timovima, uz pomoć mentora, imati mogućnost detaljnije raditi na razradi svojih projektnih ideja. Do kraja edukacije polaznici bi trebali usvojiti znanja i vještine o metodologiji pripreme i provedbe projekata, Project Cycle Management (PCM) metodologiji, tehnikama i alatima za strateško promišljanje, razradu i provedbu projektnih ideja te izradi studije izvodljivosti i Cost benefit analize.
Drugi ciklus ovog programa na kojem će sudjelovati 30tak novih sudionika započinje u siječnju 2019. godine.

U okviru projekta OSA predviđene su i druge aktivnosti koje će polaznicima osigurati stjecanje i unapređenje konkurentnih znanja i vještina potrebnih na tržištu rada i u procesu samozapošljavanja. Kroz set radionica: “Mala škola životnih vještina“, “Proaktivan pristup tržištu rada“, “Cjeloživotno obrazovanje“ i “Inovativno poduzetništvo“ te Poduzetnički kamp i konferenciju „Poduzetništvo + Inovativnost = Konkurentnost sudionicima će se omogućiti unapređenje i razmjena stečenih znanja i umrežavanje s predstavnicima Lokalnog partnerstva za zapošljavanje kao i ostalim dionicima značajnim u području obrazovanja i zapošljavanja.

*Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
**Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.