Sastanak Vijeća Novog europskog Bauhausa

Profesorice Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Jasna Horvat i prof. dr. sc. Josipa Mijoč sudjelovale su na 2. Vijeću nacionalne platforme Novog europskog Bauhausa koji se održao 7. lipnja 2022 godine u Hrvarskom državnom arhivu. Sastanak je vodila Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, a članovima Vijeća obratili su se ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske dr. sc. Julije Domac i Ingrid Gojević iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Predsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata Roman Šilje i predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac  predstavili su strukovne prijedloge za unaprjeđenje zakonodavnog okvira u području gradnje i prostornog uređenja s ciljem osiguranja visoke kulture građenja na području Republike Hrvatske. Izrazili su prijedloge usklađenja Zakona s europskom direktivom o autorskim pravima te dopune članaka vezanih uz natječaje iz područja urbanizma, arhitekture i uređenja krajobraza kako bi se i zakonodavnim okvirom implementirali kriteriji inicijative Novog europskog Bauhausa.

U svom obraćanju, ministrica Obuljen Koržinek podsjetila je na Kreativnu riznicu kao primjer stvarnog povezivanja različitih struka povezanih sa sektorima kreativne industrije. Nazočnima se obratila i prof. dr. sc. Jasna Horvat istaknuvši poslovni model kružne kreativnosti razvijen na Ekonomskom fakultetu u Osijeku kao prijedlog hrvatskoga doprinosa inicijativi Novog europskog Bauhasa te organizacijskom podlogom projektima nacionalne i međunarodne suradnje.