Prezentacija rezultata GEM istraživanja za Hrvatsku za 2016. godinu

GEM 2017 ft

U petak, 9. lipnja 2017. godine, u Auli glagoljice  Ekonomskog fakulteta u Osijeku održana je prezentacija rezultata GEM (Global Entrepreneurship Monitor, www.gemconsortium.org) istraživanja za Hrvatsku za 2016. godinu „Što čini Hrvatsku i Slavoniju (ne)poduzetničkom zemljom“.

GEM je najveće svjetsko istraživanje o poduzetništvu. Uključenost Republike Hrvatske u ovo istraživanje (od 2002. godine) omogućava podrobnu analizu važnih čimbenika o kojima ovisi domaći poduzetnički profil, te omogućava i usporedbu Republike Hrvatske, na znanstvenoj osnovi, s mnogim drugim zemljama, uključenim u ovo istraživanje. Znanstveno obrađeni rezultati i zaključci mogu kvalitetno doprinijeti unapređenju poduzetničke klime u Republici Hrvatskoj.

Kao i svih prethodnih godina, za istraživanje je zaslužan GEM istraživački tim sa Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (prof. dr. Slavica Singer, prof. dr. sc. Nataša Šarlija, prof. dr. sc. Sanja Pfeifer i izv. prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka) te CEPOR – Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (www.cepor.hr).

Najnovije rezultate GEM istraživanja za Hrvatsku prezentirala je prof. dr. sc. Slavica Singer, voditeljica tima GEM Hrvatska, a nakon prezentacije je održana vrlo zanimljiva rasprava koju je moderirao poznati hrvatski ekonomski analitičar Velimir Šonje. U raspravi su sudjelovali Denis Sušac – Mono d.o.o. i predsjednik HUP Podružnice Osijek, Branka Hitner – Carta d.o.o., Zvonko Popović – Kanaan d.o.o. te Hrvoje Stojić – direktor Ekonomskih istraživanja Addiko banke. Tekst publikacije Što čini Hrvatsku (ne)poduzetničkom zemljom? (GEM Hrvatska 2016.) možete preuzeti ovdje.