Rezultati projekta OSA

Ekonomski fakultet u Osijeku nositelj je projekta OSA – Obrazovanjem do SAmoinicijative, koji je u potpunosti financiran iz Europskog socijalnog fonda, a partneri na projektu su Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Centar za poduzetništvo Osijek i PRONI-Centar za socijalno podučavanje. Projekt je u završnoj fazi, traje do 14. studenoga 2019., a osmišljen je s ciljem osnaživanja nezaposlenih mladih visokoobrazovanih osoba te dugotrajno nezaposlenih visokoobrazovanih osoba, razvoja i unapređenja njihovih kompetencija s ciljem povećanja njihove konkurentnosti na tržištu rada. Za sudionike su tijekom trajanja projekta organizirane brojne edukacije i radionice.

U razdoblju od listopada 2018. do ožujka 2019. godine, za ciljnu skupinu provedena su dva ciklusa edukacije za voditelja EU projekata, programa cjeloživotnog učenja koji se izvodi na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. U prvom ciklusu sudjelovao je 21 pripadnik ciljne skupine, a u drugom njih 33. Na edukaciju se nadovezao praktični dio, aktivnost „Praktičan rad na projektnim zadacima – umrežavanje i mentoriranje“, koji je proveo partner Centar za poduzetništvo Osijek, gdje su se polaznici podijeljeni u grupe, pod vodstvom mentora, okušali u razradi vlastitih projektnih ideja. Aktivnim sudjelovanjem u navedenim aktivnostima, polaznici su stekli pravo na dobivanje potvrde i 10 ECTS bodova.

Socijalne vještine sudionika unaprijeđene su kroz petodnevnu radionicu „Mala škola životnih vještina“, koju je proveo partner PRONI – Centar za socijalno podučavanje, a obuhvatila je tematske cjeline: samoprocjena i osobne vrijednosti, komunikacija, suradnja i timski rad, sukobi, te prezentacijske vještine i javni nastup. Prvi je ciklus trajao od 26. veljače do 5. ožujka 2019., a drugi od 29. svibnja do 04. lipnja 2019. godine.

Ekonomski fakultet u Osijeku je ožujku je  14. ožujka 2019. ugostio predavača nizozemskog Sveučilišta Leiden, gospodina Harmena Jousmu, koji je sudionicima projekta održao predavanje na temu inovativno poduzetništvo.

Na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, dana 27. lipnja 2019. godine provedene su radionice „Proaktivan pristup tržištu rada“ i „Proaktivan pristup tržištu rada i cjeloživotno obrazovanje“ koje su održale prof. dr. sc. Sonja Vila, prorektorica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te Sanja Vuković-Čović iz PRONI Centra za socijalno podučavanje. Tijekom održanih radionica istaknuta je važnost proaktivnog pristupa i cjeloživotnog obrazovanja te su predstavljeni brojni primjeri dobre prakse kojima je bio cilj motivirati i osnažiti ciljanu skupinu u projektu – nezaposlene osobe.

U rujnu je organiziran „Poduzetnički kamp“, višednevni boravak u Eko centru Zlatna Greda u Baranji, na koji su pozvani svi sudionici projekta, s ciljem osnaživanja njihovih socijalnih vještina.  Obuhvaćao je timske igre, razne aktivnosti poput adrenalinskog parka, vožnje biciklima, kanuima i slične oblike zajedničkog druženja, što je bila idealna prilika za međusobno umrežavanje.

Završna konferencija projekta, „Poduzetništvo + Inovativnost = Konkurentnost“, održana je 30. listopada 2019. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. U okviru konferencije održana su predavanja psihologinje i konzultantice tvrtke Ramiro, Tihane Cuzek te Darka Mirkovića, poduzetnika i ključnog partnera u ostvarivanju ciljeva svojih klijenata. Održana je i panel rasprava pod nazivom „Uloga neformalnog obrazovanja u poticanju zapošljivosti“  u kojoj su osim navedenih sudjelovali i Darija Krstić, voditeljica Ureda za EU fondove, stručne i razvojne projekte s gospodarstvom, poduzetnica Maja Diklić iz tvrtke Studio Eccentric te Nikolina Radić, voditeljica poslovnica i ključnih kupaca tvrtke Adecco Hrvatska. Konferencija je zatvorena dodjelom potvrda sudionicima projekta o završenoj edukaciji Voditelj EU projekata.